България U19 и Азербайджан U19 играят при 1:0 в квалификация за

...

Дузпа в края донесе първа победа на лъвчетата по пътя към Евро 2023

България U19 и Азербайджан U19 играят при 1:0 в подготовка за Евро 2023 в Малта. Гола вкара Антоан Стоянов от дузпа в добавеното време на мача. Двубоят, който се игра в Албена, бе изгледан от техническият шеф на БФС - Георги Иванов-Гонзо.

" Лъвчетата " влязоха по-уверени в мача и още в първите минути притиснаха противника си в тяхната половина. В 5-ата минута отлична офанзива на българския отбор приключи с прецизен удар на Антоан Стоянов, само че вратарят на Азербайджан Хасанов се разтегна и избави. Гостите пък се опитваха да нападат с прехвърлящи подавания зад нашата защита, само че те не затрудниха отбраната и вратаря Пламен Андреев. Индивидуален пробив на Борислав Рупанов в 27-ата минута затрудни азерите, само че с общи старания съумяха да изчистят топката надалеч от своята врата.

Добра опция пред отбора на Ангел Стойков се откри в 34-ата минута. Борислав Рупанов изведе Валентин Петров на стрелкова позиция, само че ударът му бе прекомерно слаб и не затрудни Хасанов. В идната минута се наложи и на Пламен Андреев да се намесва след шут на Ахундзадзе от границата на наказателното поле.

Три минути преди отмора Азербайджан завоюва пряк свободен удар пред наказателното поле, от който Сафаров технично трансферира стената и единствено отличната реакция на Андреев резервира вратата на суха. В добавеното време на първата част още веднъж българския пазач имаше основна интервенция, откакто централните бранители разрешиха на Ахундзадзе да нанесе рисков удар.

На почивката селекционерът Ангел Стойков направи две промени в състава - Рупанов и Валентин Петров отстъпиха местата си на Мирослав Маринов и Асен Митков. Второто полувреме стартира с хубава офанзива на Красиан Колев, който сподели техника в наказателното поле, само че ударът му бе блокиран от бранител. Късметът покри българите в 60-ата минута, когато Гулиев изведе чудесно Сафаров в наказателното поле. Ударът му обаче мина около вратата.

Чудесен късмет да открият резултата имаха " лъвчетата " в 74-ата минута с присъединяване на две от запасите. Хаджа центрира отдясно в наказателното поле, където Митков скочи най-високо, само че ударът му с глава не откри задачата. Две минути по-късно останаха подозрения за дузпа, откакто Маринов бе препънат от Каримов. При една контраофанзива в 81-ата минута за следващ път Андреев бе последна бариера пред българската врата. С крайник той мазета в корнер удар на откъсналия се Сафаров.

България U19 - Азербайджан U19 1:0

България U19: 12. Пламен Андреев /к/, 21. Николай Желязков (66 - 2. Росен Божинов), 6. Мартин Георгиев, 4. Росен Маринов, 3. Тодор Павлов, 5. Валентин Петров (46 - 8. Асен Митков), 22. Антоан Стоянов, 16. Димитър Иванов (66 - 20. Неджиб Хаджа), 10. Красиан Колев (88 - 17. Павел Жабов), 7. Николай Златев, 11. Борислав Рупанов (46 - 15. Мирослав Маринов)

Селекционер: Ангел Стойков

Азербайджан U19 : 12. Хасанов, 23. Агайев, 4. Рустамов, 5. Рамазанов, 19. Абасов, 8. Шанияров, 17. Адилханов, 6. Сюлеймали (63 - 15. Каримов), 21. Сафаров, 11. Гулиев /к/ (63 - 13. Хаджиев), 10. Ахундзадзе

Селекционер: Милош Велебит